Prognozy dla Polski na rok 2016 podają, że spodziewany jest wzrost PKB o wartości ok. 3,5%. Przewiduje się, utrzymanie niskiej inflacji i niezmienność wartości stóp procentowych w tym roku. Rada Polityki Pieniężnej zachowała się asekuracyjnie i postanowiła nie zmieniać ich ze względu na spadek kursu złotego spowodowany wydanym sprawozdaniem agencji ratingowych. Decyzję swoją motywuje tym , że aktualny poziom stóp „sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną”. Dobrą wiadomością jest to, że kredyty wciąż niezmiennie pozostaną tanie, a stopy nie będą bardziej obniżane, gdyż mogłoby to doprowadzić do dalszego osłabienia kursu złotego. Analitycy przewidują, że wzrost stóp procentowych nastąpi najwcześniej w połowie roku 2017.
Aktualnie w Polsce obowiązuje najniższa wartość stopy procentowej w całej historii, wynosi ona 1,50 %. Dotyczy intratności bonów pieniężnych nadawanych przez Narodowy Bank Polski. Wysokość stopy referencyjnej oddziaływuje na poziom WIBOR-u, więc na większość kredytów branych w Polsce.
Stopa lombardowa wyznaczana przez Radę Polityki Pieniężnej determinuje cenę, po której bank centralny użycza komercyjnym bankom pożyczek. Jej obecny poziom to 2,50 %.
Stopa depozytowa, czyli oprocentowanie jednodniowych depozytów banków komercyjnych w banku centralnym jest na poziomie 0,50 proc., a stopa skupu weksli wynosi 1,75 %.
Najważniejsze aktualne stopy procentowe na świecie:
- USA: 0,50 %
- Wielka Brytania: 0,50%
- Strefa Euro: 0,05%
- Japonia: -0,10%
- Kanada: 0,50%
- Szwajcaria: -0,75%
- Szwecja: 0,50%
- Australia: 2,00%
- RPA: 6,75%
Podyskutuj o stopach procentowych na: www.forum.traderteam.pl/viewtopic.php?t=170