Archiwum kategorii: Bank Światowy

WTO

WTO (World Trade Organization, Światowa Organizacja Handlu) rozpoczęła swoje działanie w 1995 roku, a powołana została w 1994 roku podczas rundy urugwajskiej GATT. WTO zastąpiła GATT (Układ Ogólny w sprawie Taryf Celnych i Handlu). Siedzibą jest Genewa w Szwajcarii, członkami 153 kraje. Polska była jednym z państw założycielskich.

Zadaniem WTO jest wdrażanie wielostronnych umów handlowych, nadzór nad polityką handlową, zarządzanie mechanizmem rozstrzygania sporów, współpraca z MFW i Bankiem Światowym w celu wprowadzania większej przejrzystości światowej polityki gospodarczej. WTO to także forum służące do negocjacji liberalizacji handlu światowego podczas tzw. rund. Podstawowa filozofia WTO głosi, że wolny rynek i niedyskryminacja sprzyja dobrobytowi wszystkich krajów.

Decyzje w WTO podejmowane są na zasadzie konsensusu, tzn. jeśli żadna ze stron nie wyraża istotnego sprzeciwu wobec danej kwestii. Każde państwo członkowskie ma jeden głos.

 

Bank Światowy

Bank Światowy (World Bank) jest ważną światową instytucją, wspierającą finansowo i technicznie kraje rozwijające się. Powołany został na konferencji w Bretton Woods w 1944 roku, a jego siedziba mieści się w Waszyngtonie. Kluczową misją Banku jest zmniejszenie ubóstwa i wsparcie trwałego rozwoju krajów średniozamożnych i ubogich.

W skład Grupy Banku Światowego wchodzi kilka instytucji, z których najważniejszą jest Międzynarodowy Bank Odbudowy i Rozwoju (IBRD). IBRD udziela kredytów (na warunkach rynkowych) krajom średniozamożnym i biedniejszym, mającym zdolność kredytową. Na najbiedniejszych krajach świata koncentruje się Międzynarodowe Stowarzyszenie Rozwoju (IDA), które udziela nieoprocentowanych pożyczek.

Poza tym w skład Grupy Banku Światowego wchodzą: Międzynarodowa Korporacja Finansowa (IFC), Agencja Wielostronnych Gwarancji Inwestycji (MIGA) oraz Międzynarodowe Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych (ICSID).